Co to jest Blockchain?

Co to jest Blockchain? 

Jak działa blockchain?

Czym jest łańcuch bloków?

Co to jest Blockchain?

Blockchain to rozproszona baza danych. Węzły współpracują ze sobą w celu weryfikacji transakcji na blockchainie, co oznacza, że żaden pojedynczy podmiot nie może manipulować danymi ani ich

uszkodzić. To sprawia, że jest on bezpieczny i weryfikowalny – jest to przykład „bez zaufanego”  przetwarzania, gdzie każdy zaangażowany ma całkowitą wiarę w działania każdego innego.

Blockchain to stosunkowo nowa technologia, która ma potencjał, aby zmienić sposób prowadzenia biznesu. Nie chodzi jednak tylko o kryptowaluty; może być wykorzystywana do innych celów, takich jak śledzenie bezpieczeństwa żywności, a nawet śledzenie oddawania krwi. W tym artykule zbadamy, czym jest technologia blockchain i dlaczego jest tak ważna w dzisiejszym świecie.

Oprócz decentralizacji, blockchain pozwala również na anonimowość. Twoja tożsamość nie jest bezpośrednio związana z żadną konkretną transakcją kryptowalutową, chyba że ją wybierzesz (więcej na ten temat później). Jednak, chociaż może się wydawać, że wchodzimy w nowy wspaniały świat prywatności i wolności od nadzoru – gdzie nawet nasze najbardziej intymne sekrety są bezpieczne przed wścibskimi oczami – blockchain nie oferuje żadnej gwarancji przed złośliwymi aktorami; po prostu osłania ich przed możliwością dowiedzenia się, kim są ich cele poprzez ich adresy IP lub inne identyfikujące metadane.

Jak działa blockchain?

Blockchain to struktura danych, która służy do tworzenia cyfrowej księgi transakcji. Ale jak to działa? Składa się z bloków, które przechowują oznaczone czasem partie ostatnich ważnych transakcji. Kiedy blok jest wypełniony transakcjami, zamyka się, a blockchain

tworzy kolejny blok, który będzie przechowywał bardziej aktualne transakcje. Cała sieć komputerów jest połączona poprzez sieć peer-to-peer i tworzy, zatwierdza i przechowuje

transakcje w księdze głównej. Każdy blok ma odniesienie do poprzedniego bloku w łańcuchu, łącząc je wszystkie razem. Innymi słowami: blockchain działa poprzez tworzenie serii bloków, które zawierają informacje o transakcjach, każdy blok jest powiązany z poprzednim blokiem i zabezpieczony za pomocą kryptografii. Każdy blok zawiera pewne dane i hash nagłówka poprzedniego bloku. Te hashe muszą być unikalne i nie mogą być zmienione bez zmiany haseł wszystkich kolejnych bloków.

Brzmi skomplikowanie? Zasada działania w dwóch zdaniach: Cała sieć komputerów jest połączona poprzez sieć peer-to-peer i tworzy, zatwierdza i przechowuje transakcje w księdze głównej. Każdy blok ma odniesienie do poprzedniego bloku w łańcuchu łączącym je wszystkie razem

Czym jest łańcuch bloków?

Łańcuch bloków to polska nazwa technologii Blockchain. Jest to zdecentralizowana, rozproszona księga, która rejestruje transakcje na wielu komputerach. Został on pierwotnie stworzony w 2008 roku przez Satoshi Nakamoto, aby zasilić kryptowalutę Bitcoin. Od tego czasu blockchain jest nadal wykorzystywany do wielu różnych celów. Na przykład, jest on stosowany w takich branżach jak bankowość, opieka zdrowotna, ubezpieczenia i inne.

Sektory kryptowalut

Kryptowaluty urosły do rynku o wartości 3 bilionów dolarów w ciągu zaledwie kilku krótkich lat, ale wciąż są stosunkowo młode. Nadal istnieje wiele niewiadomych na temat przyszłości kryptowalut i tego, jak wpłyną na nasze życie. W tym artykule przejdziemy przez dwa z największych sektorów w kryptowalutach: DeFi (zdecentralizowane finanse) i niefunkcjonalne tokeny (NFT).

DeFi to termin określający zdecentralizowane finanse, co oznacza, że nie są one kontrolowane przez żaden pojedynczy podmiot. Ten sektor rynku kryptowalut wykorzystuje inteligentne kontrakty, aby ułatwić udzielanie kredytów i pożyczek.

DeFi to sektor kryptowalut, który rozwija się bardzo szybko. Jest to nowa wersja starego systemu finansowego i wykorzystuje inteligentne kontrakty, więc może być używana przez każdego bez

konieczności korzystania z giełdy lub dostawcy portfela.

NFT są nową formą aktywów cyfrowych, które pozwalają na tworzenie unikalnych, niezmywalnych przedmiotów. Przedmioty te nie mogą być replikowane i dlatego są niemożliwe do podrobienia.

Ważne jest, aby zauważyć, że NFT są tworzone za pomocą inteligentnych kontraktów na blockchainie, więc można nimi handlować lub używać ich w grach, takich jak Cryptokitties.

NFT również szybko się rozwijają. Są to niezamienialne tokeny (lub „unikalne aktywa cyfrowe”) – zasadniczo mają unikalne właściwości i cechy, które sprawiają, że są unikalne w stosunku do innych NFT w obiegu w danym czasie (np. jeśli ktoś posiada jeden całkowicie unikalny token).

Podsumowując, dwa główne sektory kryptowalut w tej chwili to DeFi i NFT. Są to dwa główne obszary, na których kryptowaluty skupiają się teraz, aby rozszerzyć swój udział w rynku.

Najpopularniejsze tokeny

Ponad 20.000 kryptowalut jest obecnie notowanych na rynkach, ale tylko nieliczne z nich posiadają istotne znaczenie i są regularnie używane. Na początku fenomenu kryptowalut, największą

popularnością cieszyły się Bitcoin i Ethereum. Obecnie, wśród wielu kryptowalut, wyróżniają się te, które charakteryzują się dużą płynnością rynkową lub są używane do zapłaty na platformach

blockchain. W tej kategorii można wymienić około 20-30 różnych cyfrowych walut.

Do najpopularniejszych piętnastu należą:

1. Bitcoin (BTC) 

2. Ethereum (ETH) 

3. Tether (USDT) 

4. BNB (BNB)

5. USD Coin (USDC)

6. BinanceUSD (BUSD) 

7. XRP (XRP)

8.Dogecoin (DOGE) 

9. Cardano (ADA) 

10. Polygon (MATIC) 

11. Polkadot (DOT) 

12. Litecoin (LTC)

13. Dai (DAI)

14. Shiba Inu (SHIB) 

15. Solana (SOL)

Powyższa lista zawiera główną kryptowalutę, jaką jest Bitcoin, jak i altcoiny i stablecoiny. Większość kryptowalut daje jakąś wartość, ale trzeba uważać na złe projekty. Niektóre z nich mogą być oszustwami lub nieprzemyślanymi pomysłami, które nie przetrwają długiego czasu. Dlatego przed inwestowaniem w kryptowaluty, warto dokładnie zapoznać się z ich specyfiką i przeanalizować, czy dana waluta ma szansę na sukces. Niektóre z najpopularniejszych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum, udowodniły już swoją wartość i stabilność na rynku, dając inwestorom dobre możliwości zarabiania. Jednak nadal należy być ostrożnym i nie inwestować więcej niż jesteśmy gotowi stracić.

Podziel się ze znajomymi...