Co to jest halving?

Co ile występuje halving?
Kiedy zostanie wydobyta ostatnia sztua BTC?

CO TO JEST HALVING ?

Jest to zjawisko związane z Bitcoinem.

Jest to proces zmniejszenia o połowę wydobywanych monet w trakcie określonego czasu, co ma na celu zmniejszenie podaży i zwiększenie wartości poszczególnych monet.

Halving jest zaprogramowanym mechanizmem, który działa automatycznie i jest wbudowany w kod źródłowy kryptowaluty.

Zacznijmy od tego, że halving jest możliwy dzięki blokchain. (Więcej o blokchain? Kliknij nazwę) 

Za pomocą specjalnych koparek kryptowalut wydobywane są kolejne bloki danych. Zajmują się tym „górnicy”, którzy po rozwiązaniu zadania logarytmicznego/ złamaniu hasła dostają nagrodę, w postaci jednego bloku BTC. W przeciągu 10 minut wydobywany jest jeden blok BTC. 

CO ILE WYSTĘPUJE HALVING ?

W przypadku Bitcoina halving następuje co 4 lata. Po halvingu wydobycie Bitcoina staje się trudniejsze i spada o połowę, a co za tym idzie, aby opłacało się to górnikom cena BTC idzie do góry.

W pierwszym cyklu trwającym od roku 2012 w przeciągu 10 minut wydobywane było 50 sztuk Bitcoina. Przez cały cykl zostało wydobytych 210 000 bloków bitcoina.

Kolejny Halving nastąpił w 2016 roku i wydobycie zmniejszyło się o połowę, czyli wydobywanych było 25 sztuk BTC co 10 minut.

W maju 2020 nastąpił halving i wydobycie spadło do 6,25 sztuk co 10 minut.

Nie da się dokładnie idealnie określić, kiedy wystąpi kolejny halving, jednak przy użyciu pewnych wzorów można wyliczyć przybliżony moment. Nastąpi to w 2024 roku i wtedy wydobycie spadnie do 3,125 BTC/10 minut.

Zegar odliczający czas do kolejnego halvingu znajdziemy na stronie giełdy Binance.

KIEDY ZOSTANIE WYDOBYTA OSTATNIA SZTUKA BITCOINA ?

Szacuje się że ostatnie sztuki Bitcoina zostaną wydobyte do 2140 roku.

Podziel się ze znajomymi...