Czy Trader to zawód?

Co oznacza i czym dokładnie zajmują się Traderzy?

Czy Trader to zawód? – co oznacza i czym dokładnie zajmują się Traderzy?

W ostatnich czasach słowo Trader nabiera coraz większego znaczenia. Wszechobecny dostęp do internetu oraz popularność urządzeń mobilnych doprowadziły do sytuacji, w której każdy z nas może być Traderem. Zapewne większość kojarzy to słowo z takimi hitami kinowymi jak Wall Steet, Wilk z Wall Street czy Big Short. I choć pierwsze co nasuwa się w myśli to ludzie w biurach, machający papierami, przekrzykujący się nawzajem, to jednak słowo Trader dzięki rozwojowi internetu przeszło niesamowitą ewolucję.

Więc, kto to jest Trader i czym jest trading?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna, lecz dzisiaj wyjaśnimy sobie to prosto i obiektywnie, bez domysłów i zbędnych mitów.

Trader to angielski termin, który w praktyce nie jest tłumaczony na język polski. Jego praca polega na krótkoterminowym kupnie i sprzedaży aktywów finansowych i- takich jak akcje, waluty, obligacje, indeksy itp., zgodnie z wahaniami cen giełdowych, w celu generowania zysku. Aktywność Tradera w dużej mierze opiera się na spekulacji, czyli zawierając transakcja kupna-sprzedaży chce on osiągnąć zysk poprzez możliwe do przewidzenia ruchy cenowe. Profesjonalny Trader dokonuje decyzji na podstawie wyraźnych potwierdzeń i sygnałów. Stosuje narzędzia, dzięki którym jest w stanie ograniczyć ryzyko i stara się nim mądrze zarządzać. Najczęściej stosuje do tego analizę techniczną, chociaż niejednokrotnie łączy ją z fundamentalną.

Trader instytucjonalny może być zatrudniony w firmie i działać na rachunek osób trzecich nie inwestując swojego kapitału, lecz pieniądze powierzone mu przez klientów. Może to być też pracownik giełdowy i w tym przypadku działa on głównie w instytucjach finansowych, bankach, funduszach inwestycyjnych czy dużych korporacjach. Lecz prawdą jest, że handel online otwarty jest dla każdego bez dyplomu czy certyfikatów i dzięki tak szerokiej dostępności do internetu wzbudził ogromny entuzjazm inwestorów indywidualnych w ostatnich latach.

Lecz to, co najważniejsze to fakt, że Traderzy to osoby działające tak w życiu, jak w świecie finansów, czyli według swoistego planu tzw. trading plan. Najlepsi Traderzy to osoby zdyscyplinowane, świadome przyczyn i skutków swoich wyborów, potrafiące radzić sobie z konsekwencjami.

To właśnie odpowiednie radzenie sobie z emocjami, profesjonalne podejście do zarządzania ryzykiem, dobór adekwatnych metod zarządzania kapitałem do stosowanej strategii, tak naprawdę definiuje, kto to jest Trader.

Lecz żeby, dobrze zrozumieć na, czym polega praca tradera należy także wyjaśnić czym jest trading?

Choć często mylony z inwestowaniem, czyli lokowaniem pieniędzy na dłuższy okres, z nadzieją na zysk traiding to zakładanie i zamykanie pozycji na kupno czy sprzedaż w ciągu jednego dnia (day trading) kilku godzin (swing trading) czy kilku, kilkunastu minut, a nawet sekund (scalping).

Podsumowując powinieneś już mniej więcej wiedzieć, kim jest trader i czym się zajmuje. Jaka jest zatem różnica między Traderem indywidualnym a instytucjonalnym?

Ponieważ handel online jest otwarty dla każdego i wielu Traderów indywidualnych osiąga bardzo duże zyski, nie musząc przy tym nawet wychodzić z domu, dla wielu osób jest to bardzo kuszące i zastanawia się nad tym, czy samemu nie spróbować tradingu. Pomimo tej dostępności, niezbyt mądre jest myślenie, że łatwo i szybko nauczysz się zarobić pieniądze na giełdzie.

Pamiętaj jednak, żeby najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę, skorzystaj ze szkoleń, webinarów a przede wszystkim poczytaj o tym, jak działają rynki finansowe i jakie wiąże się z tym ryzyko.

Podziel się ze znajomymi...