Giełda kryptowalut - czym jest
Chcąc zakupić swoje kryptowaluty pierwszym pytaniem jakie musimy sobie zadać to, na której giełdzie to zrobić.
Regulacje czy nie?
Jest pełno miejsc dzięki którym możemy handlować swoimi kryptowalutami. Jeżeli chodzi o giełdy to wyróżniani tzw. DEX’y oraz CEX’y czyli giełdy zdecentralizowane oraz scentralizowane.
Różnią się pewnymi aspektami. Pierwszym z nich jest anonimowość… lub jej brak.
Na giełdzie zdecentralizowanej zdecydowanie łatwiej jest o anonimowość względem giełdy scentralizowanej na której o anonimowości możemy zapomnieć. Giełdy scentralizowane wymagają od nas tzw. KYC (know you customer), czyli po prostu potwierdzenia tożsamości. Od tej pory wszystkie Twoje ruchy na takiej giełdzie są rejestrowane. Każdy zakup, sprzedaż, wypłata środków i tak dalej… pewnie wiesz o czym mowa 🙂
Jeżeli chodzi o łatwość obsługi to tutaj zdecydowanie wygrywają CEX’y, czyli giełdy scentralizowane. Ich interface jest dużo prostszy w obsłudze, posiadają możliwość przechowywania swoich kryptowalut bezpośrednio na giełdzie (w odróżnieniu od DEX gdzie potrzebny jest specjalny portfel zewnętrzny). Dodatkowo na giełdach scentralizowanych mamy możliwość stalkingu kryptowalut (takie jakby lokaty kryptowalutowe) o których również poczytasz u nas na stronie. Podpowiem, że warto się tym zainteresować!
Nie powiem Tobie czy DEX jest lepszy od CEX. Niestety taka wojna kończy się remisem.
Czy giełda zdecentralizowana jest lepsza od tej scentralizowanej? Czy może giełdy
regulowane są lepsze o tych z brakiem regulacji? To tak nie działa. Są plusy jak i minusy
każdej z nich. Są po prostu przeznaczone do innych celów.
Czym jest giełda kryptowalutowa?
Giełda to nic innego jak kantor internetowy w którym możemy wymieniać waluty FIAT (fiducjarne) takie jak: euro/dolary/złotówki i inne na kryptowaluty. Dodatkowo na giełdach często mamy możliwość stakowania naszych kryptowalut, czyli wrzucenie ich na tzw. lokatę kryptowalutową.
Warto dodać, że nawet na giełdach scentralizowanych które oferują przechowywanie Twoich kryptowalut trzeba zachować szczególną ostrożność. Historia pokazuje, że nie jedna giełda upadła. Nie jedna giełda miały problemy finansowe. Na nie jedną giełdę odbyło się włamanie hakerskie.
Dlatego przychodzi tutaj bardzo popularny cytat: „not your keys, not your crypto” co oznacza: nie Twoje klucze, nie Twoje krypto.
Chodzi o to, że powinniśmy traktować giełdę jako typowy kantor do którego przychodzisz, wymieniasz walutę, zabierasz ją i wychodzisz. Tutaj przychodzą na ratunek portfele zewnętrzne typu „cold wallet” (Trezor, Ledger) lub „hot wallet” (MetaMask, Exodus, TrustWallet) na które mamy możliwość przesyłania swoich kryptowalut prosto z giełd. Kryptowaluty przesłane na portfel zewnętrzny są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż te pozostawione na giełdzie. Polecam każdemu bez wyjątków się do tego stosować.
Różnice między DEX a CEX
DEX (ang. Decentralized Exchange) to giełda kryptowalut, która działa w oparciu o technologię blockchain i umożliwia handel bezpośrednio między użytkownikami. CEX (ang. Centralized Exchange) to z kolei giełda kryptowalut, która działa w modelu zcentralizowanym i posiada jednego operatora, odpowiedzialnego za przechowywanie kryptowalut i przeprowadzanie transakcji.
Główną różnicą między DEX a CEX jest sposób działania. DEX działa w modelu decentralizowanym, co oznacza, że nie posiada centralnego operatora i nie przechowuje kryptowalut użytkowników. Transakcje są przeprowadzane bezpośrednio między użytkownikami, a informacje o nich są zapisywane na blockchainie.CEX z kolei działa w modelu zcentralizowanym, co oznacza, że posiada centralnego operatora, który jest odpowiedzialny za przechowywanie kryptowalut i przeprowadzanie transakcji. W przeciwieństwie do DEX, na CEX transakcje są przeprowadzane przez operatora i nie są zapisywane na blockchainie.
Kolejną ważną różnicą między DEX a CEX jest bezpieczeństwo. DEX, ze względu na swój model decentralizowany, jest bardziej odporny na ataki hakerskie i wycieki danych. Ponadto, użytkownicy DEX posiadają pełną kontrolę nad swoimi kryptowalutami i sami decydują o ich przechowywaniu. Natomiast CEX, ze względu na swój model zcentralizowany, jest bardziej podatny na ataki hakerskie i może być celem wycieku danych. W przypadku CEX, użytkownicy muszą zaufać operatorowi i przekazać mu swoje kryptowaluty do przechowywania.
Podsumowując
Giełda kryptowalutowa jest niczym innym jak miejscem w którym jesteśmy w stanie kupić, sprzedać a nawet przechowywać swoje kryptowaluty. Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo oraz wolumen takiej giełdy. Platformami które Tobie w tym pomogą są:
https://www.coingecko.com/en/exchanges
oraz
https://coinmarketcap.com/rankings/exchanges/