Ranking giełd kryptowalutowych

Gdzie kupić pierwsze kryptowaluty? Jaką giełdę
wybrać? Czym się sugerować? Na co zwracać
uwagę?

Niestety po wpisaniu podobnej frazy w wyszukiwarce google znajdziesz same nic nie warte informacje i artykuły sponsorowane przez giganty giełdowe mające na celu przyprowadzenie klienta.

Takie artykuły są z reguły bardzo mocno opłacane przez zleceniodawców mi nie wnoszą prawdziwych danych. Jako Take Profit Crypto Crew jesteśmy niezależną grupą niezwiązaną i nie współpracującą z żadną giełdą ani brokerem. Nie mamy żadnych benefitów z publikacji poniższego artykułu.

Po co mi giełda?

Wybór giełdy kryptowalutowej to bez wątpienia jeden z bardzo skomplikowanych tematów dla osoby początkującej która chce wejść na ten rynek i podjąć swoje pierwsze inwestycje. Za pomocą giełdy możesz kupować, sprzedawać, przetrzymywać a nawet i stakować swoje kryptowaluty. Niektóre giełdy pozwalają na grę na tzw. dźwigni. Jedne są bardziej anonimowe, drugie całkiem anonimowe a trzecie są w 100% transparentne i wymagają KYC (know your customer), czyli weryfikacji.

Przed rozpoczęciem inwestowania warto zapoznać się z dostępnymi giełdami kryptowalutowymi.

Poniżej wytłumaczę różnicę pomiędzy scentralizowanymi giełdami a tzw. DEXami czyli giełdami zdecentralizowanymi cieszącymi się większą anonimowością. Przedstawię również ranking giełd biorąc pod uwagę dwie duże platformy czyli CoinGecko oraz CoinMarketCap.

Co to jest giełda kryptowalutowa?

Giełdy kryptowalutowe możemy porównać do kantoru internetowego w którym jesteśmy w stanie wymienić waluty fiducjarne (FIAT) na tokeny/coiny kryptowalutowe. Na niektórych giełdach jesteśmy w stanie przetrzymywać nabyte kryptowaluty a na innych musimy być posiadaczem odpowiedniego portfela kryptowalutowego który podłączamy pod taką giełdę a następnie jesteśmy w stanie przeprowadzać odpowiednie transakcje.

Na niektórych giełdach również możemy handlować bezpośrednio pomiędzy użytkownikami (P2P – peer to peer).

Najłatwiej wytłumaczyć to w taki sposób: giełda kryptowalutowa jest to taki kantor internetowy w którym możesz przeprowadzać różne operację. Od kupna, poprzez handel na dźwigni, stakowanie (lokata krypotowalutowa) aż po sprzedaż, przetrzymywanie a nawet płatność kryptowalutami bezpośrednio z odpowiedniej giełdy.

 

Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze giełdy kryptowalutowej warto brać pod uwagę bezpieczeństwo oraz wolumen rynkowy (ilość przesyłanego kapitału wewnątrz giełdy w perspektywie ostatnich 24 godzin).Dlaczego bezpieczeństwo oraz wolumen są tak ważne?

Z prostego powodu. Bezpieczeństwo dlatego, że chyba nikt nie chce stracić swoich pieniędzy w dziwnych okolicznościach (włam hakerski, upadek giełdy lub inne losowe wydarzenia). Wolumen dlatego, że potrzebujemy ludzi oraz pieniędzy które są obracane na giełdzie. Co to znaczy? Wyobraź sobie sytuację, że kupujesz na giełdzie kryptowalutę „X” po cenie „Y”. Po jakimś czasie Twoja kryptowaluta „X” zamiast kosztować „Y” kosztuje np. 2Y, czyli dwa razy więcej.

Chcesz ją sprzedać, ale… okazuje się, że nie ma chętnych na jej odkupienie. I rodzi się wielki problem. Zarobiłeś, ale tylko na papierze, bo nie możesz fizycznie sprzedać swojej kryptowaluty. Dlatego wybór giełdy kryptowalutowej jest bardzo istotny. Również dlatego warto znać ranking giełd kryptowalutowych by wiedzieć jaka jest najlepsza giełda do krypto.Ale zanim przejdziemy do rankingu to zapoznajmy się z pojęciami DEX oraz CEX.

DEX czy CEX?

Nie będę tutaj pisać rozprawki na temat zdecentralizowanych oraz scentralizowanych platform, ich genezy, przeznaczenia itp. Głównym założeniem dla mnie jest przybliżyć Ci różnice między tymi miejscami.

DEX, czyli decentralized exchange jest to, jak sama nazwa wskazuje, zdecentralizowana giełda, czyli taka która jest pozbawiona różnego rodzaju regulacji.

CEX, czyli centralized exchange, jak sama nazwa wskazuje jest scentralizowana giełdą która podlega regulacją prawnym.
 
Wady tej pierwszej, czyli DEX’ów to to, że jest to dużo bardziej skomplikowane, trzeba posiadać tzw. Portfel zewnętrzny (np. MetaMask, Exodus, TrustWallet itd) oraz być bardziej biegły w poruszaniu się w internecie.
 
Zalety DEX’ów to bez wątpienia anonimowość, która sprawia, że DEX’y cieszą się taką popularnością.
 
Wady CEX to w odróżnieniu do DEX brak anonimowości. Niestety (bądź dla niektórych stety) wchodząc na scentralizowaną giełdę trzeba przejść tzw. KYC (know your customer), czyli przejść weryfikację. Wszystkie Twoje transakcje są rejestrowane.
 
Zalety? W pewnością więcej możliwości, przyjemniejszy interface, możliwość przechowywania swoich kryptowalut.

Przechowywanie kryptowalut – czy to dobry pomysł?

Bez wątpienia wielkim atutem giełd scentralizowanych jest opcja przechowywania swoich kryptowalut. Czy jednak jest to napewno takim dużym plusem?

Istnieje takie powiedzenie: „not your keys, not your crypto” co oznacza: „nie Twoje klucze, nie Twoje kryptowaluty”.

Pod pojęciem „klucze” mam na myśli hasła dostępu do różnego rodzaju portfeli kryptowalutowych. Tych „hot wallets” np. Metamask, Exodus, TrustWallet jak i „cold wallets” np. Ledger, Trezor. Klucze dostępu (seeds) zabezpieczają Twoje kryptowaluty i dają Ci 100% pewność, że to Ty jesteś ich właścicielem. W przypadku przechowywania kryptowalut na giełdzie niestety, ale… nie Ty jesteś ich właścicielem tylko giełda. Gdy giełda upadnie… Ty masz problem. Gdy giełda zostanie zhakowana… Ty masz problem. Dlatego warto się zastanowić nad bezpieczeństwem Twoich kryptowalut. W końcu to Twoje pieniądze.

Zapoznaj się z tematami portfeli zewnętrznych które również tutaj rozkładamy na czynniki pierwsze, bo jest to coś czego nie należy unikać.

Giełdy umożliwiają przechowywanie swoich kryptowalut na ich platformach lecz polecam podejść do tego na zasadzie takiej jak idziesz do kantoru. Gdy idziesz do kantoru wymienić waluty to nie zostawiasz swoich pieniędzy i nie prosisz właściciela o przechowywanie, prawda?

Idziesz do obiektu, wymieniasz walutę na inną walutę, bierzesz pieniądze, chowasz do portfela i idziesz do domu, prawda? Na giełdzie polecam dokładnie takie samo zachowanie. Wchodzisz na giełdę, kupujesz kryptowaluty (wymieniasz walutę na inną), bierzesz pieniądze i chowasz do portfela zewnętrznego który jest zabezpieczony hasłami dostępu.

Najlepsza giełda kryptowalut

Czyli gdzie kupić swoje pierwsze kryptowaluty? Czym się wzorować? Na co zwracać uwagę?

Tak jak nadmieniłem na początku Take Profit Crypto Crew jest niezależną, niepowiązaną z żadną giełdą grupą. Nie polecamy żadnego miejscu do handlu, nie mamy z tego tytuły żadnych benefitów. Polecamy zrobić research we własnym zakresie i zapoznać się z zagadnieniem różnorodności giełd.

Poniżej przedstawiam Tobie zestawienie giełd według dwóch najbardziej popularnych platformy w świecie kryptowalut, czyli: CoinGecko oraz CoinMarketCap.Według tych platform giełdy warte uwagi to: Binance, CoinBase, BitFinex, Kraken czy KuCoin.

Poniżej przedstawiam TOP 15 giełd według https://www.coingecko.com na dzień 05.12.2022. Podkreślam raz jeszcze, że Take Profit Crypto Crew nie poleca, nie rekomenduje oraz nie bierze odpowiedzialności za żadną z niżej wymienionych giełd.

Poniżej przedstawiam TOP 15 giełd według https://www.coingecko.com na dzień 05.12.2022. Podkreślam raz jeszcze, że Take Profit Crypto Crew nie poleca, nie rekomenduje oraz nie bierze odpowiedzialności za żadną z niżej wymienionych giełd.

Możliwość płatności kartą z giełdy

Wiele giełdy (np. Chociażby Binance lub crypto.com) oferuje swoje karty debetowe (visa/ mastercard).

Karta Binance to karta płatnicza, która pozwala użytkownikom serwisu Binance na wykonywanie transakcji za pomocą kryptowalut. Karta jest obsługiwana przez Binance Card, firmę zależną od Binance, i dostępna jest dla użytkowników z wielu krajów.

Karta Binance umożliwia wypłacanie gotówki z bankomatów oraz dokonywanie płatności w sklepach i usługach, takich jak restauracje, hotele czy stacje benzynowe. Płatności są realizowane w kryptowalutach, a kwota wymieniana jest na walutę lokalną w momencie dokonania transakcji.

Aby skorzystać z karty Binance, należy posiadać konto w serwisie Binance i dokonać jej aktywacji w aplikacji Binance Card. Następnie można ją zamówić za pośrednictwem aplikacji i odebrać w wybranym przez siebie terminie. Karta Binance jest płatna – użytkownicy muszą opłacić opłatę za aktywację i miesięczną opłatę.

Podsumowując

Warto zapoznać się z tematem giełd kryptowalutowych, wiedzieć na co zwrócić uwagę, dbać o bezpieczeństwo. Dodatkowym tematem którym chcesz się zainteresować to portfele zewnętrzne oraz ich użyteczność. Napewno warto wybierać giełdy które mają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz duży wolumen. Również tematem wartym uwagi to różnice, wady, zalety giełd zdecentralizowanych oraz tych scentralizowanych.

Pamiętaj też żeby nie wierzyć ślepo płatnym artykułom na internecie reklamującym ich giełdy. Świadomość i chłodna głowa przede wszystkim. Szczególnie na rynku krypto.

Podziel się ze znajomymi...